, z řeckého eironeiá - přetvářka, výsměch;
1. jemný výsměch, posměšné vtipné vyjádření, zpravidla užitím slov v opačném významu; druh metonymie. Viz též perzifláž;
2. to, co působí jako výsměch (ironie života). Ironie v podobě zdůrazňování vlastní nevědomosti byla Sókratovi metodou získávání poznatků, současná ironie (R. Rorty) chce být obranou proti absolutizujícím způsobům myšlení. 3. psychologie taky chápána jako skrytá agrese.
Ironie (řec. ειρωνεια) sluje v poetice zvláštní figura pointující, která je vlastně druhem a vyvrcholením litotése; nechce-li litotés říci všecko, co by se říci mělo, říká ironie pravý opak toho, co je přesvědčením mluvícího. V tomto postupu právě leží tendence, aby kontrast tím úsilněji vyniknul a byl tak uveden v posměch a učiněn nemožným. Ironie jsouc založena na kontradikci mezi formou a obsahem předpokládá vždy důvtipné nebo chápavé posluchačstvo nebo čtenářstvo, jež dovede vycítiti záměr a úmysl autorův a postaví se na jeho stanovisko a jehož se tedy autor při ironii rád dovolává; proto nejčastější formou ironie bývá otázka nebo způsob rozkazovací. Pravému pochopení ironie napomáhává řečník již tónem hlasu. Vedle této ironie, již lze nazvati subjektivní a která jest jen formou vtipu, je jiná ironie, objektivní, jež je z nejdůležitějších pojmův aesthetiky a předním prvkem ideové stavby některých děl básnických. Ironie objektivní záleží v tom, že činnost nebo snaha nějaká směřující k nějakému cíli a opravdově a vážně se tvářící, jak pokračuje, tím více cíle toho se vzdaluje a tak tedy samu sebe ničí a uvádí v posměch. Je-li ironie tato absolutní a nepodmíněná (vlastní ironie osudová), nemůže než působiti nejtísnivějším dojmem úplného metafysického nihilismu, poněvadž ukazuje, že každá činnost lidská a každé napjetí vůle jest liché a výsměchu hodné. Má-li ironie vůbec aestheticky působiti, musí býti relativní a tím již positivní, t. j. negace její musí býti jen prostředkem k utvrzení a obhájení kladné hodnoty nějaké. Tím však vždycky již přechází ironie více méně do oboru humoru, jehož bývá jedním stadiem a jednou složkou a sice podřízenou vyššímu účinu aesthetickému. Ironie pokládává se za plod zjemnělejší kultury, poněvadž předpokládá poměrně mnoho reflektivné bystrosti. Vyskytá se však také naopak v lidu přírodě zvláště blízkém; tak horalé někteří, již vůbec bývají vtipnější a myslivější než obyvatelé rovin, pěstují ji se zálibou. Jako habituelní stav mysli a éthická nebo umělecká methoda vyskytá se ironie zvláště v dobách přechodných nebo úpadkových; není náhodné, že Sókratés, jenž značí v mnohém převrat éthických hodnot řeckých, užívá ironie jednak úmyslně jako methody paedagogické, jednak bezděčně jako výrazu své skepse.–Jako literární forma a stil vyskytá se ironie hlavně v romantismu a to v anglickém Byron) i v ruském (hlavně Lermontov), ale především v německém, kde je vypěstěna ve zvláštní methodu uměleckého nazírání. Celkem lze říci, že romantika německá přibližuje se více méně ironii osudové. Solger a Tieck rozumějí ironií volnou hru umělce s látkou, duševní jeho tvůrčí neodvislost a objektivnou neutralitu nad dílem se vznášející. Poslední důsledky z tohoto názoru vedl Fr. Schlegel, jemuž ironie je přímo dobrodružnou, nezodpovědnou a superiorní hrou tvůrčí, podstatným attributem a kriteriem genia. Ironie zvláště pronikavá sluje sarkasmem. Šld.